Makkaramix ja itse tehdyt sinapit

Herra Longfieldin ikinuori äiti täytti heinäkuussa vuosia. Olimme kutsuneet anoppini, herran siskon ja veljen avokkeineen meille iltakahveille. Tarjolla piti olla kahvin kanssa jotain pientä makeaa purtavaa, mutta sainkin paria päivää ennen h-hetkeä hauskan idean, sen nimi oli makkaramix. Ja siihen jäi pientä makeaa purtavaa.

makkaramix Hermanni Hengi Hermanni Hengi Hermanni Hengi

Ennen kuin tartuimme makkaroihin, kilistelimme vuosia täyttäneelle anopille kotimaisella skumpalla. En tiennyt, että kotimaista skumppaa on edes tarjolla, mutta niin vain on. Hermannin viinitilan Hengi-kuohuviini maistui ihanalta, marjaisan makeahkolta. Nami! Tuotetta saa myös Alkon hyllyltä, suosittelen maistamaan.

Jos ruokittavana on isompi määrä suita, on makkaramix (saa kutsua myös makkarakimaraksi) tosi kätevä ja edullinen vaihtoehto. Ostat vain kasan erilaisia makkaroita, joista jokainen vieras saa koota oman makkaravartaansa grilliin. Jos pelkän makkaran tarjoaminen vieraille tuntuu liian tylsältä, voit hyvin tehdä sinapit itse. Me teimme vieraillemme omin kätösin kolmea eri sinappia. Niiden teko kävi yllättävän helposti ja herkullinen maku yllätti ainakin minut. Makkaran kanssa samalle lautaselle sopii myös raikas salaatti (meillä oli tarjolla halloumisalaattia).

makkaramix makkaramix halloumisalaatti makkaramix

Sinapeista suosikiksini nousi vihreä rucolasinappi. Olen syönyt sitä synttäreiden jälkeen myös salaatin kanssa, sillä sen löysähkö koostumus muistuttaa enemmän kastiketta kuin perinteistä sinappia. Isäni piti hurjasti pähkinäsinapista, joka oli myös herra Longfieldin suosikki. Punainen punaherukkasinappi sopisi parhaiten mustan makkaran kaveriksi, mutta kyllä sitäkin on syöty ei-niin-mustien makkaroiden kanssa pitkin kesälomaa.

Loppuun vielä herkullisten itse tehtyjen sinappien reseptit (alkuperäiset napattu Glorian Ruoka&Viini -lehdestä). Sinappeja syntyy reseptien avulla pienehkön lasipurkin verran.

itse tehty sinappi

Rucolasinappi

  • 1½ dl hienonnettua rucolaa
  • 1 dl oliiviöljyä
  • 1 valkosipulinkynsi
  • ½ tl suolaa
  • 1 tl balsamicoa
  • 1dl valmista dijonsinappia (esim. Maille)

Soseuta karkeaksi hienonnettu rucola, öljy, kuorittu valkosipulinkynsi, suola ja balsamico tasaiseksi tahnaksi tehosekoittimessa tai sauvasekoittimella. Lisää tarvittaessa öljyä. Sekoita tahna ja dijonsinappi. Sinappi on heti valmista tarjottavaksi. Säilytä viileässä.

Pähkinäsinappi

  • 1dl sinappijauhetta
  • 1 dl sokeria
  • 1 dl kermaa
  • 1 kananmunan keltuainen
  • 1 tl valkoista balsamicoa
  • ½ tl suolaa
  • 3 rkl pähkinäöljyä

Mittaa sinappijauhe, sokeri, kerma, keltuainen, balsamico ja suola kattilaan. Sekoita ja kuumenna kiehuvaksi. Anna kiehua matalalla lämmöllä 3 min. Sekoita pähkinäöljy kuumaan sinappiseokseen. Kaada sinappi (kuumennettuun) lasipurkkiin ja sulje kansi. Anna jäähtyä huoneenlämmössä ja sen jälkeen yön yli jääkaapissa. Säilytä viileässä.

Punaherukkasinappi

  • 2 dl punaherukoita
  • 2 dl sokeria
  • ½ dl rypsiöljyä
  • 1 tl suolaa
  • ½ dl sinappijauhetta

Soseuta marjat sauvasekoittimella tai blenderissä. Kaada sose kattilaan sokerin kanssa. Sekoita ja kuumenna kiehuvaksi koko ajan sekoittaen. Lisää öljy ja suola. Anna poreilla hiljaisella lämmöllä 3-5 min. Nosta kattila levyltä ja sekoita sinappijauhe hyvin joukkoon. Kaada (kuumennettuun) lasipurkkiin ja sulje kansi. Anna jäähtyä huoneenlämmössä ja siirrä jääkaappiin. Sinappi on valmista heti jäähdyttyään mutta maku paranee, jos annat sinapin tasaantua yön yli. Säilytä viileässä.

itse tehty sinappi

Advertisement

3 kommenttia artikkeliin ”Makkaramix ja itse tehdyt sinapit

  1. Paluuviite: Makkaramix ja itse tehdyt sinapit | Herkkusuu.fi

  2. Pitäisiköhän kokeilla noita itse tehtyjä sinappeja, kun makkaratkin teemme itse. Pähkinäsinappi kuulostaa mielenkiintoiselta!

    • Kokeile ihmeessä, ovat varmasti ihana lisä itse tehdyille makkaroille! Pähkinäsinappi oli oikeasti tryffelisinappi, mutta tryffeliöljy oli niin kallista, että vaihdettin se pähkinäöljyyn. Tryffelisinapin resepti löytyy postauksessa olevan linkin takaa (jos kallista öljyä sattuu olemaan jo kotona).

Kommentti ilahduttaa aina!

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s